Odklad mesačných splátok počas pandémie

Odkladom splátok si zabezpečíte, prázdniny od splácania svojho úveru. Maximálne 9 mesiacov nebudete nútený platiť vaše anuitné splátky. Pozor! Oddych od splácania úveru počas 9 mesiacov neznamená, že ich nebudete musieť v budúcne doplatiť.

Odklad neznamená odpustenie splátok, ako si to veľa ľudí milý.

Počas 9 mesiacov sa vám ďalej úver úročí. Čo pre vás znamená, že sa o niejake tie eura preplatíte na svojom úvere viac. Všetko záleží od vášho nastavenia úveru. Banka vám je povinná do dvoch mesiacov od schválenia odkladu splátok presne vypočítať o koľko viac zaplatíte na úrokoch za takýto odklad splátok. Ďalej vás informuje o postupe, ktorý sa uplatni po skončení odkladu splátok prípadne o možnostiach začať splácať úver aj skôr.

Po skončení vášho odkladu splátok sa vám buď natiahne splatnosť vášho úveru o 9 mesiacov pričom úrok za 9 mesiacov sa vám rozráta do splatnosti úveru alebo sa vám tieto splátky rozpočítajú do pôvodnej splatnosti vášho úveru. Rozrátanie nezaplatench splátok a úroku do pôvodnej splatnosti úveru zapríčiní väčšie navýšenie mesačnej splátky.

Pozitívna vec je to, že momentálny odklad splátok je bez negatívneho zápisu do úverového registra. V preklade to znamená, že ak budete v budúcne žiadať banku o nový úver alebo o refinancovanie pôvodného úveru tak vás banka nebude vnímať ako nezodpovedného dlžníka.

Komu odporúčam odklad mesačných splátok?

Odklad mesačných splátok je pre niekoho nutnosť a pre niekoho príležitosť. Nutnosťou to pokladám pre ľudí, ktorí nemajú žiadny príjem alebo sú na úrade práce a nevedia splácať svoje úverové záväzky, prípadne ich budú splácať LTT (len tak tak). Príležitosť to vnímam pre každého, kto nemá vytvorenú finančnú rezervu.

„Odklad mesačných splátok je pre niekoho nutnosť a pre niekoho príležitosť.“

Uznajte, že je rozdiel mať a nemať finančnú rezervu. Áno vytvoriť si ju z úverových peňazí nie je dva krát najideálnejšie riešenie, ale to ani financovanie bývania hypotékou. Najlepšie je bývanie kúpiť v hotovosti, ale dokonca aj to ma svoje výhody a nevýhody. Donedávna ľudia financovali vlastne bývanie hypotékou s úrokom 5-7% p.a. A nikomu to nevadilo. Nikdy neviete kedy sa vám finančná rezerva bude hodiť. A to teraz nemyslím na zaplatenie dovolenky, ale myslím to na platenie životne dôležitých nákladov.

Vysvetlím na príklade. Do dnešného dňa nemáte vytvorenú na účte žiadnu finančnú rezervu. Splácate povedzme hypotéku vo výške 450€. Po deväť mesačnom odklade splátok tak viete odložiť presne 4.050€. Áno, to, že ste si takýmto spôsobom vytvorili finančnú rezervu vás v konečnom dôsledku bude stať niejaky ten úrok navyše. Konkrétne pri tomto príklade to je 2,94€ na mesiac pri splatnosti 300 mesiacov, čo je celkom 882€. Je 2,94€ na mesiac veľa za to, že máte na účte 4.050€?

Nezabúdajte na to, že s finančnou rezervou treba pracovať, keď ju nepoužívate. Pracovať? Áno, pracovať. Treba takéto odložené peniaze nechať zhodnocovať na finančnom trhu. Ak to viete spraviť šikovne tak úrok vo výške 882€ zarobíte približne za 5 rokov pri 4% p.a. zhodnotení. Popremýšľajte o tom.

Ako požiadať o odklad splátok?

Pri každej banke je spôsob podania žiadosti o odklad splátok individuálny. Pri niektorých je jednoduchšie podať žiadosť osobne na pobočke a niektoré banky riešia žiadosti aj elektronicky. Kontaktujte ma a ja vám poradím. Zároveň dohliadnem na úspešne vybavenie žiadosti.

Napíšte mi

Vyznať sa v tom, ktorá banka je pre vás najlepšia, dá zabrať. Spoločne preberieme všetky vaše možnosti, či už ide o poistenie, úver alebo zhodnotenie vašich úspor. Začnite sa starať o svoje peniaze už teraz. Dohodnite si so mnou stretnutie cez kontaktný formulár, alebo telefónne číslo uvedené nižšie.

Tomáš Hudák

tesima@tomashudak.sk
Registračné číslo NBS 226632

0902 871 605